Kirayı Ödemeyen Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

Kiracının ev sahibine karşı birinci sorumlulukları arasında kira bedelini zamanında ödemesi gerekiyor. Peki kiracı kirayı ödemiyorsa ev sahibi ne yapacak? Kirayı ödemeyen kiracı evden nasıl çıkarılır? Kaynak: Kirayı Ödemeyen Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

Kirayı Ödemeyen Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?

Yeni Borçlar Kanunu’nun 313. Maddesine göre kiracı aksine sözleşme ve yerel adet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, “her ayın sonunda” ve en geç “kira süresinin bitiminde” ödemekle yükümlüdür.

Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Kiracı eğer kira bedelini veya yan giderleri ödemezse, kiraya veren yani ev sahibi kiracıya yazılı olarak bir süre verir. Eğer kiracı verilen bu sürede borcunu ödemezse ev sahibi sözleşmeyi feshedeceğini bildirir.

Kiracıya en az 10 gün süre veriliyor. Konut ve çatılı işyeri kiralarında ise bu süre en az 30 gündür. Bu süre kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlıyor.

Kiranın ödenmemesi durumunda en hızlı ve mantıklı yol kiralanan taşınmazların ilamsız icra yolu ile tahliyesidir. Bu yol ile hem borcun tahsili hem de kiracının tahliyesi aynı anda sağlanabiliyor. Dolayısı ile iki ayrı işlem yapmaya gerek kalmıyor. Usul olarak ödenmeyen kiralar için icra vasıtası ile ödeme emri gönderiliyor. Kiracı 7 gün içerisinde borca itiraz etmez ise 30 gün içerisinde kira borcunu ödemesi gerikiyor. Ödememesi durumunda hakim tahliye kararı veriyor. 

Tahliye taahhütnamesinin geçerli olması için; 
•    Yazılı olması 
•    Kiracı tarafından bizzat verilmesi ya da temsilcisi tarafından verilmesi 
•    Belirli bir tarihte yazılması 
•    Tahliye taahüdünün imza tarihi, kira sözleşmesinin imza tarihinden belirli bir süre sonra olması (Amaç kiracının baskı altında taahhüt imzalamasının önlenmesidir) gerekiyor.

KİRA BORCUNU ÖDEMEYEN KİRACIYA İHTARHANE ÖRNEĞİ 
Kira borcunu ödemeyen kiracıya ihtarname örneği şöyle; 
İHTAR EDEN :…….
VEKİLLERİ :…….
KARŞI TARAF :…….
KONU :
………………. kira bedeli ………………. sının ödenmesi, ödenmediğinde tahliye ve alacak davası açacağımızın ihtarıdır.
AÇIKLAMALAR :
1-Yukarıda isminiz altında açık adresi yazılı bulunan müvekkilimize ait taşınmazda ……. tarihli sözlü kira mukavelesi gereği aylık ……. kira bedeli ile kiracı olarak oturmaktasınız.
2-Her ayın …… ile ……. arasında Bankaya yatırmanız gereken ……. ……. kira bedelini bu güne kadar yatırmamış bulunmaktasınız.
3-……. ……. kira bedelini ihtarnamenin tebliğinden itibaren 30 (Otuz) gün içinde ödemeniz, ödemediğiniz taktirde Borçlar Kanunu 260 maddesi gereğince hakkınızda alacak ve tahliye davası açacağımızı yargılama giderleri ve vekalet ücretinin tarafınıza yükletileceğini ihtaren bildiririz.
İSTEM SONUCU :
İş bu ihtarnamenin tarafınıza tebliğinden itibaren otuz gün içinde ……. ……. kira bedelini ödemeniz, ödemediğiniz taktirde hakkınızda temerrüt nedeniyle tahliye ve alacak davası açacağımızı ihtaren bildiririz.
İHTAR EDEN VEKİLİ
…….
SAYIN NOTER :
Üç nüshadan ibaret iş bu ihtarnamenin bir suretinin karşı tarafa tebliğini, tebliğ şerhi taşıyan bir suretinin tarafıma verilmesini, diğer suretinin dairenizde saklanmasını saygılarımla talep ederim.
İHTAR EDEN VEKİLİ

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Kirayı Ödemeyen Kiracı Evden Nasıl Çıkarılır?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?