Kiracının Evde İzinsiz Tadilatı Mümkün mü?

Kiracının kira sözleşmesi ile oturduğu mülkte değişiklik yapıp yapamayacağı merak konusu olmaktadır. Peki, kiracının evde izinsiz tadilatı yapmaya hakkı var mı? Kiracı evde tadilat yaparsa ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalabilmektedir?

Kiracının Evde İzinsiz Tadilatı Mümkün mü?

Kiracının kira sözleşmesi ile oturduğu mülkte değişiklik yapıp yapamayacağı merak konusu olmaktadır. Peki, kiracının evde izinsiz tadilatı yapmaya hakkı var mı? Kiracı evde tadilat yaparsa ne gibi sonuçlarla karşı karşıya kalabilmektedir?

Öncelikle kiracının, kiraya verenin yazılı rızasının alınmasının ardından kiralanan yerde tadilat yapabilmektedir. Tadilata rıza gösteren mülk sahibinin, kiralanan yerin eski durumunda geri verilmesini istemesi söz konusu değildir. Ancak eski durumu ile teslim edilmesi konusunda yazılı bir anlaşma yapıldıysa kiracı, mülkü kiraladığı gibi teslim etmek zorundadır. Mülk sahibinin, rıza göstererek yapılmasına izin verdiği tadilat nedeniyle değer artışının karşılılığını istemesi söz konusu değildir.

Kira sözleşmesi ile ev sahibini, sahip olduğu gayrimenkulün tüm haklarını kiracıya bırakmaktadır. Ancak bu, mülk sahibinin rızası dışında gayrimenkulde tadilat yapma hakkını vermemektedir. Bu bilgiler ışığında kiracının evde izinsiz tadilatı mümkün olmamaktadır.

Mülk sahiplerinin, kiracıyı rahatsız etmemek şartıyla tadilat, onarım ve değişim işlemlerini yapabilmektedir. Kiracının da aynı şekilde mülk sahibinden izin alarak onarım ve değişiklik yapabilmesi söz konusu olmaktadır. Bu işlemler yapılırken mülk sahibinin kiracının çıkarlarını gözetmesi gereklidir. Kiracının evde izinsiz tadilatı söz konusu olduğunda sonuç ne olur? Öncelikle kiracının izin almadan tadilat yapması, Kira Kanunu çerçevesinde değerlendirilmelidir. Yasada, kiracının kiraya verenin yazılı izni ile kiralanan yerde değişiklikler ve tadilat yapması mümkündür. Kiracının tadilatı mecburiyetten yapması durumunda mülk sahibinden tadilatın bedelini kiradan düşmesini isteyebilmektedir. Ancak kendi isteği ile tadilatı yapması durumunda mülk sahibinden böyle bir talebinin olması mümkün değildir.

Kiracının evde izinsiz tadilatı Borçlar Kanunu kapsamında da değerlendirilebilmektedir. Binanın demirbaşlarındaki tadilatların tüm giderlerinin malik tarafından ödenmesi gereklidir. Gayrimenkulde kiracının oturması da bu durumu değiştirmemektedir. Kiracıların yükümlülüğü ise apartman aidatı ile diğer giderleri karşılamakla sınırlı olarak kalmaktadır. Ancak binada kalıcı olarak yapılan tüm değişiklikler de kat malikinin yükümlülüğü altındadır.

Yeni Kira Yasasına göre de kiracının evde izinsiz tadilatı mümkün görülmemektedir. Ancak buna boya, badana, alçı ve sıva gibi yenilemeler girmemektedir. Aslında bu gibi işlemler için de mülk sahibine haber verilmelidir ancak buna uygun bir kanun maddesi yoktur. Dolayısı ile boya ve badana gibi yenilemeler, kiracının evde izinsiz tadilatı kapsamına girmemektedir.

Kiracı yazılı izin alarak tadilat yapması durumunda özellikle bu tadilat nedeniyle gayrimenkulde değer artışı söz konusu olduğunda, kira artışı talebinde bulunamamaktadır. Evde önemli bir tadilat da yapılsa, bu durum kira sözleşmesinin yenilenmesini doğurmamaktadır. Tadilat nedeniyle evi değerinin yükselmesi gerekçe gösterilerek kiracı tahliye edilememektedir. Tahliye davası açılmış olsa bile mahkemeler, bu tip davaları reddetmektedir. Olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için kira sözleşmesi anında mutlaka gayrimenkul danışmanı bulundurulması tavsiye edilmektedir. Emlak danışmanları, muhtemel ev sahibi kiracı anlaşmazlıklarını engelleyecek formüller üretmektedir. Buna kiracının evde izinsiz tadilatı gibi durumlar da dahildir. 

 

EMLAK KURSU.COM.TR

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye ittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Kiracının Evde İzinsiz Tadilatı Mümkün mü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?