2019 Kira Geliri Beyannamesi Ne Zaman Verilir? Kira Geliri Beyanı İstisnası ve Beyan Sınırı

2018 yılında kira geliri elde eden kişiler için 2019 kira geliri beyannamesi verme zorunluluğu bulunuyor. Peki, kira gelir beyanı ne zaman verilir?

2019 Kira Geliri Beyannamesi Ne Zaman Verilir? Kira Geliri Beyanı İstisnası ve Beyan Sınırı

Geride bıraktığımız 2018 yılında taşınmazına ait kira geliri elde eden kişiler için kira geliri beyannamesi verme dönemi başlıyor!  2019 kira geliri beyanname verme tarihleri için geri sayım başlarken 2019 kira geliri istisna rakamları da belli oldu.  2019 Kira Gelir Beyannamesi Ne Zaman Verilir? Kira geliri beyannamesi Mart ayında veriliyor. Bir önceki yıl kira geliri elde eden kişiler bir sonraki yıl içerisinde Mart ayında kira geliri beyanı vererek bu gelirlerini beyan ediyorlar.  Yani 2019 yılında sahip oldukları taşınmazı kiraya vererek kira geliri elde edecek olan kişiler bu gelirleri için 2020 yılının Mart ayında kira geliri beyannamesi dolduracak.  2018 yılında kira geliri elde eden kişiler kira geliri istisnası dışında kalmaları durumunda 2019 Mart ayında kira geliri beyannamesi verecek.  2019 Kira Geliri Beyan Sınırı Kaç Lira? 2019 yılında beyanname verecek olan kişiler 2018 kira geliri beyannamesi alt sınırı üzerinden hesaplama yapacak. 2018 yılında kira geliri elde eden kişiler için uygulanan konut kira geliri istisnası 4 bin 400 lira olarak uygulanacak.  2019 yılında kira geliri elde eden kişiler için ise uygulanacak olan kira geliri istisnası ise 5 bin 400 lira olacak. Yani 5 bin 400 liradan daha az kira geliri elde eden kişiler 2019 yılında kira gelir beyannamesi vermeyecekler.  2019 İşyeri Kira Beyannamesi Sınırı (Muafiyeti) Kaç Lira Oldu? İşyeri kira geliri istisnası için 2018 yılında 1.800 lira oldu. Yani 2018 yılında işyeri kira geliri elde eden kişiler için uygulanacak olan sınır 1.800 lira oldu. 2019 yılı işyeri kira istisnası ise 2 bin 200 lira oldu. Yani 2019 yılında işyeri kira geliri 2 bin 200 lira olan kişiler 2020 yılının Mart ayında beyanname verecekler. 

2019 Kira Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir? Kira geliri vergisi 2019 ödeme tarihleri Mart ayında başlayacak. Mart ayında beyanname veren kişiler ilk taksit ödemelerini Mart ayı sonuna kadar yaparken ikinci taksit ödemesi ise Temmuz ayında yapılacak.  Kira Beyannemesi İçin Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları  Sahibi bulundukları konutları kiraya verenler gerçek gider yöntemini seçmesi durumunda oturdukları konut veya lojman için ödedikleri kira bedelini gider olarak düşebilirler. Götürü Gider Yöntemi: Bu usulde belge aranmaksızın kira gelirlerinden istisna tutarı düşüldükten sonra kalan tutarın % 15’i götürü gider olarak hasılattan indirilir. Gerçek Gider Yöntemi: Bu usulün seçilmesi durumunda, kira gelirinden Gelir Vergisi Kanununda belirtilen giderler indirilebilir. Ancak, bu giderlerin vergiden istisna edilen tutara isabet eden kısmı indirilemez. İndirim konusu yapılan giderlerin belgelendirilmesi zorunlu olup, bu belgelerin 5 yıl süresince saklanması gerekmektedir. Kira Geliri Vergisi Hesaplama İşleminde Gerçek Gider Yönteminde Harcama Tutarı Nasıl Hesaplanır? Kira gelirlerinin vergilendirilmesinde, gayrisafi hasılattan indirilebilecek gerçek giderlerin toplam tutarı aşağıdaki şekilde hesaplanacaktır.   İndirilebilecek Gider = (Toplam Gider x Vergiye Tabi Hasılat) / Toplam Hasılat Vergiye Tabi Hasılat = Toplam Hasılat – Konut Kira Geliri İstisnası Örneğin, 2018 yılında 10.000 TL kira geliri elde eden bir mükellefin bu yıl içinde yaptığı indirilebilir nitelikteki harcamalar toplamı 2.000 TL’dir. Konut kira geliri istisnasından yararlanan bu mükellefin gerçek gider yöntemini seçmesi halinde indirilebilecek gideri ne kadardır?  

Vergiye tabi hasılat = 10.000 – 4.400               

                              = 5.600

İndirilebilecek gider = (2.000 x 5.600) / 10.000               

                            = 1.120 TL

Kira Gelirini Vergisi Ödememe Cezası Nedir?

Meskenlerde elde edilen kira gelirleri beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2018 yılı için 4.400 TL’lik istisnadan yararlanılamaz. Ancak idarece herhangi bir tespit yapılmadan önce, süresinde beyan etmedikleri veya süresinde verdikleri beyannamede yer almayan konut kirası gelirlerini, kendiliklerinden, süresinden sonra verecekleri beyanname ile beyan edenler söz konusu istisnadan yararlanabilirler. Kira gelirinin beyan edilmediğinin veya eksik beyan edildiğinin vergi dairesince tespit edilmesi halinde, vergi dairesi tarafından cezalı tarhiyat yapılır.

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

EMLAKKURSU.COM.TR

  '' Emlak Bilgi Merkezi ''

2019 Kira Geliri Beyannamesi Ne Zaman Verilir? Kira Geliri Beyanı İstisnası ve Beyan Sınırı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?