Konut Sigortası Nedir Ne İşe Yarar?

Evimiz sel, yangın, hırsızlık, deprem gibi birçok tehlike ile karşı karşıyadır. Sigorta ile evinizi ve ailenizi güvence altına alabilirsiniz.

Konut Sigortası Nedir Ne İşe Yarar?
Haberimizde konut sigortası nedir? Konut sigortası ne işe yarar? Konut sigortası hangi teminatları kapsıyor? Konut sigortası yaptırmak zorunlu mu? Sorularının yanıtını bulabilirsiniz…

Öncelikle konut sigortası nedir ne işe yarar  sorusuna yanıt verelim. Konut sigortası en basit tanımı ile evimizi güvence altına alan bir sigortadır. Evimiz birçok riskle karşı karşıyadır. Hırsızlık, deprem, yangın, fırtına, sel baskını gibi birçok tehlike söz konusu. İşte konut sigortası tüm bu risklere karşı evinizi, eşyalarınızı ve ailenizi güvence altına alıyor. Konut sigortası tüm kayıplarınızı teminat dahilinde karşılar.

KONUT SİGORTASI İPTAL EDİLEBİLİR Mİ?
Konut sigortası evet iptal edilebilir. Poliçe vadesi olan 12 aylık süre içinde istediğiniz zaman konut sigortanızı iptal ettirebilirsiniz.

KONUT SİGORTASI ZORUNLU MU?
Hayır konut sigortası zorunlu değildir ama evinizi tehditlere karşı koruma altına almanız oldukça önemli. Kanunen belirlenen limitler dahilinde deprem sonrasında yaşanan bina hasarlarını teminat altına alan zorunlu deprem sigortası DASK ile evinizi teminat altına alır. Ancak DASK sigortası, sadece deprem için belirli limitler dahilinde geçerli bir üründür. Evinizdeki kıymetli varlıklar ve eşyalar için zorunlu deprem sigortasının yanı sıra konut sigortası da yaptırmalısınız. Böylelikle eviniz hem deprem hem de diğer tüm risklere karşı kapsam altında olur.

KONUT SİGORTASI TEMİNATLARI NELERDİR?
Konut sigortası teminatları “ana teminatlar” ve “ek teminatlar” olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ana teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterirken ana teminat ise hepsinde ortak oluyor.

Konut sigortasındaki ana teminat ise “yangın teminatı”dır. Yangın teminatı da, yangın, yıldırım ve infilakın neden olduğu zararları güvence altına alıyor.

Konut sigortasında bulunan ek teminatları ise şöyle sıralayabiliriz;  grev, lokavt, kargaşa, halk hareketli ve zararlı amaçlı hareketler, sel ya da baskınlar, cam kırılması, hırsızlık, yardım hizmetleri, enflasyondan korunma teminatı, deprem ve yanardağ püskürmesi, aile reisi sorumluluğu, dahili su teminatı, yer kayması teminatı, araç çarpması teminatı, fırtına, duman, kar ağırlığı, yangın mali mesuliyet ve kira kaybı, enkaz kaldırma teminatı.

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Konut Sigortası Nedir Ne İşe Yarar?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?