Ada Anahtarı

Kent planlarında geniş imar ya da kadastro adalarının daha kolay gösterilmesi açısından bazı krokiler kullanılır ve ada numaraları ile yer bilgilerinin gösterildiği bu krokilere de ada anahtarı denir.

Ada Anahtarı

 Daha düzenli, çok daha planlı şekilde görülen adaların bu uygulama ile imar alanında yapılan çalışmalarda da pratik bir biçimde değerlendirildiği fark edilebilir.

Şehir içinde farklı boyutlarda pek çok arazi bulunur. Yeryüzü şekilleri ve parselleri içeren bu tür alanlar “ada” olarak bilinir. Ancak söz konusu adaların bu kadar büyük ve fazla sayıda olması, planlamaların yapılması ve yer bildiriminde bulunulması sırasında zorlukları ortaya çıkarır. Ancak ada anahtarı alınarak her bir adanın sırası ile numaralandırılması sağlanabilir. Bu şekilde krokiler üzerinde numaralar ile belirtilen bu adalar daha rahat şekilde tarif edilebilir ve çeşitli amaçlar için planlamalara dahil edilebilir.

Ada Anahtarı Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Ada anahtarı düzenlemeleri ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yapılır. Numara verme işlemleri bu yönetmeliklerde bulunan kurallara göre uygulanır. Ada anahtarı düzenleme işlemleri, arsa ve arazi düzenlemeleri kapsamında gerçekleştirilirken söz konusu arazide yer alan alanların kimlere ait olduğu, kişi ya da kurumların hangi tür yapılarının o alanda bulunduğu da önem arz eder. Yönetmelikte yazan kurallar, kanun hükümleri ve diğer önemli detaylara bakılarak ada anahtarı düzenlemeleri pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir.

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Ada Anahtarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?