Aleniyet İlkesi

Aleniyet sözlükte anlam olarak açıklık tanımlanır. Türk Medeni Kanunu’nun 1020. maddesinde tapuda aleniyet ilkesi şu şekilde ele alınmıştır;

Aleniyet İlkesi

“Tapu sicili herkese açıktır. İlgisini inanılır kılan herkes, tapu kütüğündeki ilgili sayfanın ve belgelerin tapu memuru önünde kendisine gösterilmesini veya bunların örneklerinin verilmesini isteyebilir. Kimse tapu sicilindeki bir kaydı bilmediğini ileri süremez.”

Kanunda belirtildiği üzere, tapu açıktır. Tapu hakkında hak sahibi olduğunu ispatlayabilen kimseler; tapu sahibi, mirasçıları, yetkili vekilleri ve avukatları tapu sicilini inceleme hakkına sahiptir. Buna göre tapu kütüğündeki belgeler, ilgilisi tarafından tapu memuru önünde kendisine gösterilmesini veya örneklerinin verilmesini talep edebilir.

 

Tapu kayıtlarındaki aleniyet ilkesi, ana sicillerle ilişkilidir. İlgili kişilerin tapu kütüğünü incelemesinde sakınca yoktur. Ancak mal sahiplerinin, hacizlerin ve alacaklıların sicilleri gibi öğelerin incelenmesinde tapu memurları yetkilidir.

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Aleniyet İlkesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?