Askeri Güvenlik Bölgesi

Ülke savunması açısından hayati önem taşıyan askeri tesis ve bölgelerin çevresinde Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen sınırlar içerisinde kalan bölgeye askeri güvenlik bölgesi denir.

Askeri Güvenlik Bölgesi

birinci derece güvenlik bölgesi en az 100 en fazla 400 metre genişliğindedir ve bu alan içindeki taşınmaz mallar kamulaştırılır. tel örgü veya betonla çevrilerek belli aralıklarla kırmızı üzerine siyah asker resmi bulunan ve askeri bölge olduğunu gösteren levha asılır.

ikinci derecedeki alan ise birinci derecenin bittiği yerden başlar ve beş kilometredir. burada mülkiyet sahibi olunabilir ancak diğer normal bölgelere göre bazı sınırlamalar getirilmiştir.

Bu bölgeleri açmak gerekirse;

Geçici askeri güvenlik bölgeleri: askeri operasyonlar nedeniyle yerleşim merkezlerinin dışında can ve mal güvenliği açısından girilmesi sakıncalı bölgelerde ilan ediliyor. Süresi, operasyonun süresiyle sınırlı tutuluyor. Bu süre 15 gün ile 6 ay arasında değişebiliyor.  Bu güvenlik bölgeleri İçişleri Bakanlığı ya da Genelkurmay Başkanlığı'nın gerekli görmesiyle, Bakanlar Kurulu kararıyla ya da acil durumlarda valilik kararıyla ilan ediliyor. 

Daimi askeri güvenlik bölgeleri: Kışla, karargah gibi askeri birimlerin, tesislerin çevresini kapsıyor.

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Askeri Güvenlik Bölgesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?