Banliyö

Banliyö En kısa tanımıyla “yöre kent” anlamına da gelen banliyö, büyükşehirlerin yakın çevresinde bulunan yerleşim yerleri olarak biliniyor.

Banliyö

Bir şehrin il veya ilçe sınırlarına yakın dış bölgelerinde konumlanan banliyöler günlük ihtiyaçları açısından ise büyükşehirlere bağlıdır.

Banliyölerin kuruluşlarının sebebi; şehir nüfusunun artması ile halkın şehrin gürültülü havasından uzak sakin bir yere olan ihtiyaçlarıdır. Şehir merkezi ile bu yerler arasında kara ve deniz yolları ile bağlantı sağlanır.

Örneklemek gerekirse Sincan, Ankara’nın banliyösüdür.

Genellikle banliyölere ulaşım aracı olarak tren konulmuştur. Banliyö trenleri günümüzde bazı yerleşim yerlerinde hâlâ hizmet vermektedir. Bir diğer yeni ulaşım aracı ise metro gibi raylı ulaşım araçları olmaya devam ediyor. Denizi kıyısı bulunan banliyöler için ise ağırlıklı olarak vapur seferleri söz konusu oluyor.

Banliyö treni nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet demiryolları (TCDD), banliyö trenlerini şöyle tanımlıyor: Şehir içi yolcu trafiğinde kullanılan trenler. 

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Banliyö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?