Emlakçı Komisyonu

Emlakçı Komisyonu Emlakçılar gerçek hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesi yaparak; taşınmazın alımı, satımı, rehin vb. aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemleri ve kiralanması konusunda aracılık etmektedir

Emlakçı Komisyonu

Taraflar arasında anlaşma sağlaması durumunda emlakçı komisyon almaya hak kazanır.

Alım-Satım konusunda veya Kiralanmasında iki tarafın da anlaşması ve satışın veya kiralamanın gerçekleşmesi durumunda Emlak Müşaviri belirlenen oranda komisyona hak kazanmaktadır. 

Emlak Müşavirlik Hizmet Alım Satım hizmet komisyonu 2017 yılı için ne kadar?

Satış bedeli üzerinden (5362 SAYILI E.S.K 62. Maddesi.),

Satışlarda Alıcı ve satıcıdan yüzde (A%3 + S%3)  %18 KDV Dahil

Yukarıda yer alan emlak komisyonu tarifesi 5362 SAYILI E.S.K 62. Madde gereğince, emlakçı alım satım komisyonu satış bedeli üzerinden hesaplanır. Bu bedel hem alıcıdan hem de satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilmektedir. Kiralamada ise Yalnızca Kiralayan kişi ve kurumdan Yıllık kira bedelinin %12 si KDV dahil olarak tahsil edilir.

Emlakçı alım satım komisyonu hesaplama örneği:

Satış işlemleri için;

Emlak Müşaviri aracılığı ile gerçekleşen satışın 100 bin TL değerinde olduğunu düşünelim. Bu durumda alıcıdan (%3) %18 KDV dahil 3 bin TL, +  satıcıdan (%3)  %18 KDV dahil 3 bin TL olmak üzere toplamda 6 bin TL KDV dahil Olarak Emlak alım / satım aracılık Hizmet bedeli (komisyonu) ödenmektedir.

 

 
 
UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 
Emlakçı Komisyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?