Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul (taşınmaz); ev, arsa, arazi, dükkan, tarla, bahçe gibi taşınamayan niteliğe sahip olan, ekonomik olarak değerli ifade edilen, nakde çevrilmesi ya da bir değerle ifade edilmesi mümkün olan kıymetli gereçleri ifade ediyor.

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul alırken nelere dikkat edilir?

Alacağınız gayrimenkul için ilk doğru yaklaşım bulunduğu bölgedir. Yıllar sonra alacağı şekil, sosyo-ekonomik yapı oldukça önemlidir. Kentsel dönüşüm kapsamında bulunması ve deprem riskine sahip bölgede olmaması gayrimenkulün değerini katlar. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise gayrimenkulün projesi ve projeyi yürüten firma. Müşteri memnuniyeti için referans almak adına daha önce proje tamamlamış olmaları baz alına bilinir.

Gayrimenkuller ile ilgili mülkiyet belirten düzenlemeler gerek medeni kanun gerek vergi kanunları çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Gayrimenkul yatırımı nasıl yapılır?

Gayrimenkul yatırımı kazandırmaya devam ediyor. Ancak dikkat edilecek bazı noktalar yatırımın daha kârlı ve kazançlı olmasını sağlar. İşte size karlı yatırımın anahtarı olacak bazı öneriler… 

  • Eğer yatırımınızı dükkan alarak değerlendirmek istiyorsanız öncelikle yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu bölgeleri tercih etmelisiniz. Bu bölgede yer alacak dükkanın hem kira değeri yüksek olur hem de bu dükkana kiracı bulmak zor olmaz.
  • Konut alırken de bulunduğu bölgeye ve yere dikkat etmelisiniz. Özellikle metrobüs, metro, tramvay, TEM bağlantı yolları ve merkeze yakın yerlerde alacağınız gayrimenkul her zaman değerli olur.
  • Ayrıca yatırım amacı ile alınacağınız konutu temelden almak daha karlı bir yatırım yapmanızı sağlar.
  • Hangi tür gayrimenkule yatırım yaparsanız yapın, yıldızı parlayacak bölgelerin öncelikli olması gerekir. Bu tür bölgeler yatırımcısına her zaman kazandırır.
  • Emlak yatırımından yüksek kazanç elde etmek için ucuza almak ve değeri arttığında da satmak büyük önem taşır.
  • Doğru planlama ve profesyonel destekle yapılmış bir emlak yatırımının karlı olması kaçınılmazdır. Bu nedenle profesyonel yardım almayı ihmal etmeyin.
  • Arsa satın alırken arsanın imar durumunu araştırın. İnşaat izni fazla olan arsaları tercih edin. Bu tür arsalar daha değerlidir. Satışı da kolay olur.
  • Büyük inşaat şirketlerinin arsa satın aldığı bölgelerde arsa fiyatları pirim yapar. Bu nedenle bu bölgelerde arsa almanız kazançlı çıkmanızı sağlar.
  • Kriz döneminde emlak almak da önemlidir. Çünkü bu dönemlerde gayrimenkullerin fiyatı düşer.  Koşullar normale döndüğünde de daha fazla değerle elden çıkarılabilir.

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Gayrimenkul Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?