İhdas Etmek

İhdas Etmek TDK’ ya göre ihdas etmek, ortaya çıkarmak, meydana getirmek; kurmak; bir şeyin olmasına, ortaya çıkmasına sebep olmak olarak tanımlanıyor. Emlak sektöründe yoldan ihdas terimi sıkça kullanılmaktadır.

İhdas Etmek

Yoldan ihdas etmek nedir?

Bir yolun kapanması nedeniyle oluşan taşınmaz malın tescili işlemi, yoldan ihdas olarak nitelendiriliyor. İmar planı uygulaması sırasında yolun kapanması nedeni ile oluşan taşınmaz malın, düzenlenecek haritaya göre yoldan ayrılarak bir parsel numarası altında ilgisine göre belediye, köy, karayolları genel müdürlüğü veya hazine adına tapuya tescili işlemi yoldan ihdas olarak ifade ediliyor.

Yoldan ihdas işlemi için öncelikle Belediye Başkanlığı ya da Köy Tüzel Kişiliği Kadastro Müdürlüğüne yazılı talepte bulunuyor.

  • Talep önce genel evrak defterine sonra da fen işleri kayıt defterine kaydediliyor. İstem belgesi düzenlendikten sonra fen işleri kayıt defterinden alınan kayıt tarih ve sıra numarası istem belgesine yazılıyor.
  • İşlemin cinsi istem belgesinde işaretleniyor. Adı ve soyadı bölümüne yazıyı gönderen kurumun adı ile yazının tarih ve sayısı yazılıyor.
  • İstenen belgelerden eksik olanlar resmi yazı ile ilgili idareye bildirilerek tamamlanması isteniyor ve yoldan ihdas haritasının arazi kontrolü için gün verilmişse verilen gün ve saat belirtiliyor.
  • Belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşların kendi elemanlarınca ve harita mühendisi sorumluluğunda yaptıkları yoldan ihdas haritaların kontrolünden çizelgede belirtilen ücret alınıyor.

İşlem sonucu;

  • İhdas olan parseller pasif-parsel tabakasına atılıyor ve tabakaları kapalı oluyor. Yani eski durumlarını koruyorlar fakat bu parseller dengelemeye katılamıyor.
  • Yoldan ihdas olan parsel, ihdas alan ile birleşiyor ve bir önceki alan değerini koruyor.
  • Yeni oluşan parsel, ada içindeki en son numarayı alıyor.
  • Bu işlem sonunda istenirse dengeleme yapılabiliyor.
  • Gerektiğinde ihdas parseli ile işleme konu olan parsel birleştirilmeyebiliyor. Bu durumda 2 ayrı parsel oluşuyor. İşleme konu olan parsel aynı isimde ve parsel tabakasında kalıyor. Yeni oluşturulan ihdas parseli ada içindeki en son numarayı alıyor ve parsel tabakasında oluyor.

 

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

İhdas Etmek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?