İlamlı İcra Takibi

İlamlı İcra Takibi İlam, hukuk literatüründe sonuca bağlanmış bir davayla ilgili mahkeme tarafından verilen hükmü gösteren resmi belgeye denir.

İlamlı İcra Takibi

Kısacası ilam mahkeme kararını bildiren belgeye denir. Bu bağlamdan yola çıkarsak; mahkemece bir hükme bağlanmış resmi bir belge ile açılan icra takiplerine ilamlı icra takibi denir.

İlamlı icra takibinde, ilamsız icra takibinden farklı olarak borçluya ödeme emri yerine icra emri gönderilir ve borçlunun bu icra emrine karşı itirazı mümkün değildir. Belirli şartlar halinde borçlu icranın geri bırakılmasını isteyebilmektedir.

İlamlı takiplerde yetki problemi yoktur. Herhangi bir icra dairesinde takip süreci başlatılabilecektir. 

İlamsız icra nedir? 

İlamsız icra ise, sadece para ve teminat alacakları için mümkün olan bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Alacaklının alacağı bir para veya teminat alacağı ise, alacaklı önce mahkemede dava açmadan icra dairesine başvurup bir ilamsız icra takibi yapabiliyor.

İlamsız icra takibi başlatmak için herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmamaktadır. İlamlı icra takibinde icra emri gönderilirken, bu durum ilamsız icra takiplerinde farklıdır. Böyle takiplerde borçluya icra emri değil ödeme emri gönderilmektedir. İcra İflas Kanunun 42. Maddesinde de özetlendiği gibi ilamsız icra takibinde; takip, borçluya gönderilen talep ile başlar ve duruma göre, haciz yoluyla, rehinin paraya çevrilmesiyle veya iflas yolu ile devam eder. Uluslararası antlaşmalar saklı kalmak kaydıyla yabancı devletler aleyhine ilamlı icra takipleri açılabilir iken, ilamsız icra takibi başlatmak mümkün değildir.

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

İlamlı İcra Takibi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?