İstimlak Nedir?

İstimlak Özel mülkiyetlerde bulunan gayrimenkullerin kamuya fayda sağlamak amacıyla satın alınarak imar planları doğrultusunda park, yol, metro, hızlı tramvay, alt ve üst geçit, otopark mezarlık alanı gibi kamu hizmet alanları yapılmasına “İstimlak” deni

İstimlak Nedir?

İstimlak yapılan, devlet veya kamu tüzel kişilerinin yetkileri ile satın alınan gayrimenkulün bedeli, kanunen belirlenen koşullara göre tespit edilip peşin ödenir.

Hangi kurumlar istimlak yapabilir?

  • Belediyeler
  • Karayolları Genel Müdürlüğü
  • DSİ Genel Müdürlüğü
  • Üniversiteler 

tarafından istimlak yapılabilir.

İstimlak kararına itiraz edilir mi?

Özel mülkiyetiniz olan taşınmazın kamulaştırma sürecinde devlet size tebligatta bulunur. Bu aşamada bu kararı öğrendikten sonra taşınmazın istimlak kararına itiraz hakkınız bulunmaktadır. 

Karara hangi sebeple itiraz edeceğiniz bu noktada önem kazanıyor. İstimlak yapılmasına edilecekse otuz gün içerisinde İdari Mahkemesi’ne bu itirazın yapılması gerekiyor. Eğer ödenecek bedele itiraz edilecekse de yine otuz gün içerisinde Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak itiraz hakkınızı kullanabiliyorsunuz.

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

İstimlak Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?