Kat Karşılığı Anlaşması

Kat Karşılığı Anlaşması Arsasını, üzerinde bina yapılması için inşaat müteahhitlerine verenler, yapılacak konutta ücretsiz daireler talep ediyor. Bu durumda arsa sahibi ile müteahhit arasında binanın belirlenen oranlarda paylaşılması esasına dayalı sözle

Kat Karşılığı Anlaşması

Kat karşılığı anlaşması yapılması halinde taraflar arsa sahibi/sahipleri ile müteahhit veya müteahhitler oluyor. Müteahhitler, söz konusu anlaşmada yüklenici olarak yer alırken, aynı zamanda arsa sahiplerine arsa payı karşılığında ve anlaşılan miktarda bağımsız bölüm devretmeyi taahhüt etmiş bulunuyor. 

Kat karşılığı anlaşması yapılabilmesi için ilk koşul, söz konusu arsanın imara uygun durumda bulunması. Ayrıca, anlaşmada belirtilen bağımsız bölüm adetinin de arsa üzerinde yapılabiliyor olması gerekiyor. İleride bir sorun yaşanmaması için imar durumunun değişmesi olasılığının da hesaba katılması, tarafların anlaşmazlık yaşaması için önem taşıyor. Örneğin 8 kat izni olan bir arsada, iznin 10 kata çıkması durumunda, yapılacak binaya eklenecek katın taraflardan hangisine ve hangi koşulları kapsayacak şekilde devredileceği anlaşmada açıkça belirtilmeli. Hak sahiplerine düşecek bağımsız bölümlerin adeti kadar sahip olacakları metrekare bilgisinin de kat karşılığı anlaşmada yer alması gerekiyor.

Kat karşılığı anlaşması yapılırken nelere dikkat etmeli?

Kat karşılığı anlaşmasının resmi bir kimliğe kavuşması için noter huzurunda düzenlenmesi ve noter tarafından onaylanması yeterli. Peki kat karşılığı anlaşma yaparken nelere dikkat etmek gerekir? 

Kat karşılığı anlaşma yaparken dikkat edilmesi gereken konuların başında, inşaatı yapacak firmayı ve referanslarını incelemeden hareket etmemek geliyor. Bir değer konu ise pazarlık. Uzmanlar pazarlıkta aceleci davranmamayı ve parselin imar durumu, inşaat projesinin paylaşım tablosunu incelemeden hareket edilmemesini belirtiyor. Kat karşılığı anlaşma sözleşmesinde müteahhit firmanın daireleri teslim tarihinin ve her iki tarafın sorumluluklarının açık bir şekilde ifade edilmesinin önemi bulunuyor. 

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Kat Karşılığı Anlaşması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?