Kira Çarpanı

Kira Çarpanı Bir gayrimenkul alındığında verilen para, kira geliriyle kaç ay sonra tekrar kazanılıyorsa yani kendini amorti ediyorsa o gayrimenkulün kira çarpanı çıkan sonuçtur.

Kira Çarpanı

Gayrimenkule ödediğiniz parayı aylık brüt kira gelirine böldüğünüzde gayrimenkulün aylık kira çarpanını, aylık kira çarpanını da 12'ye böldüğünüzde yıllık kira çarpanını bulursunuz. 

Kira çarpanı nasıl hesaplanır?

Kira çarpanını nasıl hesaplayacağımızı örnekle anlatmak gerekirse, 180 bin TL'ye alınan ve 750 TL'ye kiraya verilen bir dairenin aylık kira çarpanı 240 ay, yıllık kira çarpanı 20 yıldır. Bu demek oluyor ki gayrimenkule ödenen para 240 ay sonra kendini amorti edecek. 

İdeal kira çarpanı ne olmalıdır?

Yabancı yatırımcılar bir ülkede gayrimenkul satın alırken kira çarpanı hesaplamak için dolar bazlı tahvilleri baz alırlar. Dolar bazlı yıllık tahvilin getirisi yüzde 5 ise, kira çarpanı 100'ün 5'e bölünmesiyle elde edilen 20'dir. Yani 20 yıldır.

Kira çarpanı normal koşullarda yükselme eğilimindedir. İstanbul'daki son 10 yıllık konut fiyatları artış eğilimine bakıldığında, konut kredisine uygun olan konutların fiyatlarındaki yükseliş, krediye uygun olmayan konutlara göre daha yüksektir.

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Kira Çarpanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?