nizam ne demek

Nizam kelime anlamı olarak düzen, sıra, tertip anlamına gelir. Yan yana sıralanmış arada hiç boşluk olmayan yapılar nizam olarak tanımlanır.

nizam ne demek

Kaç çeşit nizam vardır?

Mimari olarak üç tip nizam türü vardır.

Bitişik nizam 

Bir veya birden fazla komşu parsel üzerindeki yapılara bitişik nizam denilmektedir. Bitişik nizamda en az bir cephe birbirine yaslı şekilde yapılmıştır. Bitişik nizam yapılarda arka bahçe çıkışı ortak alandan sağlanır. Bitişik nizamda ön bahçe ve yol kenarına denk gelen bahçe mesafeleri en az 5 metre olarak bırakılmalıdır. Yan bahçe mesafesi ise 3 metreden aşağı gerçekleşemez. Arka bahçe mesafesi kat sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte minimum 2 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Ayrık nizam

İmar izninde ayrık nizam yapılacaksa inşaatı arsanın yola bakan cephelerinden 5 metre, arazinize komşu parsellerden ise en az 3 metre gibi ara bırakarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Belediyelerin kendi planlarına göre bu uzaklıklar değişmekle birlikte ayrık nizam da hiçbir cephede komşu parselle bitişik yapı olmasına izin verilmez. 

Blok nizam

Blok nizam cephe uzunluğu, yüksekliği, derinliği belirli olan tek bir yapı kütlesinin bir parsel ile ayrılması suretiyle birden fazla parsel üzerine oturtulduğu bahçeli yapı tipidir. 

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

nizam ne demek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?