Geometrik Ölçek Nedir

Geometrik ölçek de, çizgisel ölçek gibi grafik bir ölçektir. Bu ölçeğin doğrusal ölçeğe üstünlüğü, uzunlukların ondalık kısmının gözle kestirmek sureti ile bulunması yerine, doğrudan doğruya ölçülebilmesidir.

Geometrik Ölçek Nedir

Böyle bir ölçeği çizmek için, çizim ölçeğinde belirli bir uzunluk alınır ve üzerinde işaretlenen bir sıfırı noktasından itibaren sağa doru yuvarlak sayılı birin uzunluklar (ana bölümler) alınır. Sıfır işaretinin soluna doğru da yuvarlak değerdeki birim uzunluk işaretlenir ve bu bölüm 10 eşit parçaya (ufak birim) ayrılır. Buraya kadar söz konusu olan bir doğrusal ölçektir.

Bu doğrusal ölçeğe uygun aralıklarla 10 adet paralel çizgi çizilir ve doğrusal ölçeğin yuvarlak değerli ana bölümlerinden birer dik çıkılır. Sıfır noktasından çıkılan dikin en üst çizginin solundan ayırdığı ana bölüm de 10 eşit parçaya ayrılır. Sıfır işaretinin sol tarafında kalan ondalık kısmın noktaları, yukarıda bir ufak birim kadar solda olan noktalarla birleştirilir. (şekil 5 ) Bu eğik çizgiler enine doğru açıldıklarından bu ölçeğe transversal ölçek adı verilmektedir.

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Geometrik Ölçek Nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?