parselasyon nedir?

Parselasyon Henüz düzenlenmemiş arazilerin imar parseline dönüştürme işlemi olarak bilinen “parselasyon”

parselasyon nedir?

kentleşmenin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor. Parselasyon planları sayesinde de plansızlık nedeniyle imara açılamayan alanlar kullanıma kazandırılıyor. Bu işlem ile planlama alanında kalan arazi, imar planı hükümlerine uygun hale getirilir.

Parselasyon planı olmadan yapı ruhsatı verilmiyor

Parselasyon planı, imar planına ve yasalara uygun şekilde yapılaşmayı sağlamak üzere hazırlanan, kesin parselasyon durumunu gösteren ve tapu işlemlerine kaynak oluşturan plan… 

Parselasyon planı hazırlanırken sırasıyla ifraz, tevhit ve tahsis aşamaları uygulanıyor. Tapu tescil işlemlerinde esas alınan parselasyon planında söz konusu arazinin boyut bilgileri, paftaları, cephe hattı ve yapı nizamı belirleniyor. Maliklerin parsellerinin ve paylarının nasıl olacağı da gösteriliyor. Ham bir araziyle ilgili parselasyon planı çıkarılarak belediye encümeninden onay alınmadan tapu kaydı yapılamıyor. Bir başka deyişle, araziye yapı ruhsatı verilmesi için belediye encümeninden onaylı ve tapuda kaydı bulunan bir parselasyon planına ihtiyaç bulunuyor.

Parselasyonun iki türe ayrılıyor:

İsteğe bağlı parselasyon

Zorunlu parselasyon

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

parselasyon nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?