Belediye Rayiç Bedeli Nedir?

Rayiç bedel, genel kullanım olarak “pazar değeri” anlamını taşıyor. Bir taşınmazın güncel gayrimenkul pazarı koşullarına göre belirlenen en

Belediye Rayiç Bedeli Nedir?

düşük alım-satım miktarına “rayiç bedeli” deniyor. Rayiç bedel belirlemesi belediyelerin hizmetleri kapsamına giriyor. Rayiç bedel, belediyenin belirlediği mahallenin metrekare bazında en alt limitten yüksek olması şartıyla evin satın alma bedelini, belediyeye bildirdiğiniz ve belediyenin de resmileştirdiği bedeldir.

Rayiç bedelin belirlenmesi gayrimenkul alım-satım işlemlerinde gerekli oluyor. Örneğin bir konut satın alımı sürecinde yapması gereken ilk işlem, konutun bağlı bulunduğu belediyede rayiç bedelin belirlenmesi oluyor.

Peki rayiç bedeli hesaplaması nasıl yapılıyor? Rayiç bedelini öğrenmek için gayrimenkulün sınırları içinde bulunduğu belediyeye başvurmak gerekiyor. Bir konut veya arsaya ait rayiç bedel hesaplaması yapılırken gayrimenkulün lokasyonu, şehir merkezine yakınlığı, ulaşım olanakları, önemli konut projelerine mesafesi, çevresindeki alışveriş ve eğlence merkezleri, konumuna yakın hastane ve okul gibi kamu kuruluşlarının bulunması, dükkanların bedelleri, deprem bölgesinde olup olmadığı, bulunduğu bölgenin sosyo-ekonomik özellikleri göz önüne alınıyor.

Rayiç bedeli, söz konusu bölgede ya da semtte yapılaşma oranının artması ve şehirleşmenin yüksek seviyede olması durumunda daha yüksek oluyor. Gayrimenkul rayiç bedelini etkileyen bir diğer başlıksa, ülke ekonomisinde ve genel piyasada canlılık.

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Belediye Rayiç Bedeli Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?