Restorasyon Nedir?

Restorasyon Eski ve tarihe tanıklık etmiş bir yapıda bozulmuş, yıkılmış olan yerleri, bölümleri aslını bozmayacak bir biçimde onarma işlemine restorasyon

Restorasyon Nedir?

denir. Taşınabilir ve taşınmaz kültür varlıklarının restorasyon uygulamasında değişmez prensipler vardır ve bu prensipler her eser için geçerlidir. Fakat her eser için geçerli tek bir yöntem yoktur.

Eserlerin mevcut durumlarına uygun restorasyon projesi hazırlanmalı ve proje hazırlanırken orijinaline uygun geri dönüşümlü malzeme ve yöntemler seçilmelidir. Diğer bir önemli çalışma ise eserle ilgili dokümantasyon çalışması yapılmasıdır. Eserin hangi döneme ait olduğu, ne zaman yapıldığı, ne amaçla yapıldığı, eserin mevcut durumu, yazılar, çizimler ve fotoğrafları belgelemek güçlü bir çalışma yapmak için çok önemlidir.

Restorasyon teknikleri nelerdir?

Restorasyon teknikleri, sağlamlaştırma, bütünleme, yenileme, yeniden yapma, temizleme ve taşıma olarak ayrılıyor. Bu teknikler yapılacak restorasyonda hepsi bir arada da kullanılabiliyor, ya da ihtiyaç dahilinde tek tek kullanılabiliyor.

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Restorasyon Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?