Rızai Taksim Nedir?

Rızai taksim, bir taşınmaza sahip olan birden fazla paydaşın aralarında anlaşma yaparak gerçekleştirdikleri bölüşme işlemi olarak tanımlanıyor.

Rızai Taksim Nedir?

Bir gayrimenkulün hak sahipleri arasındaki paylaşımı (taksimi) mahkeme kararı sonucunda yapılıyorsa, bu kez “kazai taksim” söz konusu demektir. 

Ortak mülkiyet niteliğine sahip gayrimenkullerin paydaşları (ortakları) arasında paylaşımını ifade eden taksim işlemi için şu belgeler gereklidir:

  • Gayrimenkullerin tapu senetleri
  • Gayrimenkullerin ortak sahiplerinin veya paydaşların fotoğraflı nüfus cüzdanları ile birlikte son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğrafları
  • Belediyeden alınan emlak beyan değerini gösteren belge
  • Gayrimenkulün (bina niteliği taşıması halinde) zorunlu deprem sigortası
  • Noter tarafından düzenlenmiş fotoğraflı ve onaylı taksim sözleşmesi 

Rızai taksim sözleşmesinin geçerliliği

Rızai taksim sözleşmesinin resmi olarak geçerli olması önem taşıyor. Bu nedenle yazılı olarak belgelenen rızai taksim işleminin tapu sicilinde de tescil edilmiş olması gerekiyor. Rızai taksim sözleşmesi özellikle taşınmazda paydaşlardan kimin, hangi alanlara sahip olduğunu göstermesi açısından değer taşıyor

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Rızai Taksim Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?