Sükna Hakkı Nedir?

Sükna hakkı, Türk Medeni Kanunu’nun 823’üncü maddesine göre, maliklere sahibi oldukları gayrimenkulün tamamında veya bir kısmında

Sükna Hakkı Nedir?

oturma hakkı sağlıyor. Bir binanın belirli bir bölümünde sükna hakkına sahip olanlar, ortak alanlardan faydalanabiliyor. Aynı zamanda binanın bakım ve onarım giderlerine de dahil olması gerekiyor. 

Oturma hakkı olarak da bilinen sükna hakkı ile ilgili merak edilen konuların başında, devredilip devredilemeyeceği ve miras olarak sükna hakkının devrinin mümkün olup olmadığı geliyor. Sükna hakkı, başkasına devredilemediği gibi, miras olarak da bırakılması söz konusu değil. Sükna hakkı sahibinin rızası olmadığı sürece bu hakkını kira yoluyla da devri de mümkün olmuyor. 

Sükna hakkı için gerekli belgeler 

Sükna hakkına sahip olmak için birtakım belgeler gerekiyor. Bu belgelerin başında sükna hakkı için taşınmaz mal söz konusuysa tapu senedi, yoksa taşınmaz malın ada ve parsel numarasını belirten belge geliyor. Sükna hakkı tesisini talep eden tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları ile birlikte tarafların son altı ay içinde çekilmiş 6x4 cm boyutunda vesikalık fotoğrafları da gerekli belgeler arasında. Diğer gerekli belgeler ise vergi dairesinden alınan ve tarafların vergi kimlik numaralarını gösteren belge, sükna hakkı binanın bir kısmında tesis ediliyorsa inşaat projesinde veya krokide bu bölümün belirlenmiş belgesi, deprem sigortası, sükna hakkı mahkeme kararıyla tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı. 

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Sükna Hakkı Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?