Kesinleşme Şerhi Nedir?

Kesinleşme şerhi sayesinde mahkemenin aldığı kararlar yani ilamlar Tapu Sicil Müdürlüğü’nde işleme girer. Bu şerh

Kesinleşme Şerhi Nedir?

mahkemenin ilamının değişmez olduğunu gösterir ve burada verilen mahkeme kararının altına eklenir. Bu karar hâkim veya mahkeme başkanın imzasını ya da mührünü taşımalıdır.

Kesinleşme şerhi, mahkemenin kararının kesinliğini belirtir ve dosyanın kapanmasını sağlar. Mahkemelerin aldığı ilamlar ilgili kişiye veya kişilere bildirildikten sonra kişilerin temyiz hakkı vardır. Temyiz hakkı kullanıldığında ilgili kararlar yargıtayda incelenir. Bu temyiz hakkı ceza mahkemelerine göre bir hafta hukuk mahkemelerine göre on beş gündür. Eğer bu süre zarfı içinde ilgili şahıslar temyiz etmezse kesinleşme şerhi ilamın arka yüzüne not düşülür. Bu yolla karar kesinleşmiş sayılır.

Kesinleşme Şerhi Talep Dilekçesi

…………….AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

Dosya Esas No: …/…

Adı geçen dosyada kararı temyiz etme hakkımızdan feragat ediyoruz. Kararın kesinleştirilmesini ve nüfus müdürlüğüne iletilmesini saygıyla talep ederiz. …/…/…

Davacı vekili

Avukat Adı ve Soyadı

 

 

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Kesinleşme Şerhi Nedir?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?