Sahibinebak.com
Sahibinebak.com

Yeni Bir Düzenleme: Türkiye'de Enerji Performans Sertifikası Gerekliliği

Enerji Performans Sertifikası (EPC), 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle bina ve yapıların tüm alım, satım ve kiralama işlemleri için zorunlu hale gelmiştir.

Yeni Bir Düzenleme: Türkiye'de Enerji Performans Sertifikası Gerekliliği
Emlak Danışmanlık Hizmetleri

EPC, bir binanın ısıtma ve / veya soğutma sistemlerinin minimum enerji gereksinimi ve enerji sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve verimliliği hakkında bilgi içeren bir belgedir. EPC'nin amacı binalarda enerji ve enerji kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak, enerji israfını önlemek ve çevreyi korumaktır.

Türkiye'de Mülk Satın Alırken Enerji Performans Sertifikası Zorunluluğu

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu doğrultuda yayımlanan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği uyarınca, 01 Ocak 2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış binalar “mevcut binalar” dır; tarihten sonra izin almış olanlar “yeni binalar” olarak kabul edilir. Yeni binaların doluluk iznini almak için EPC sunmaları istendiğinde, mevcut binaların veya 01 Ocak 2011'den önce izin almayan binaların EPC'sini düzenlemesi için 10 yıllık bir süre tanınmaktadır.

Yeni Bir Düzenleme: Enerji Kimlik Belgesi

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından tapu sicil dairelerinde birikmeyi önlemek üzere yeni bir düzenleme kamuoyuna duyurulmaktadır. Binaların ve yapıların yer aldığı taşınmazlar ve bağımsız bölümlere ilişkin yönetmelik, alım, satım ve kira sözleşmesi işlemlerine göre, başvuru belgesinin ilgili yerine yazıldığı zaman bir işlemin yapılması için geçerli sayılır. ; bir bina veya bağımsız bir bölüm bir başvuru sırasında EPC'ye sahip olduğunda; “Enerji Performans Sertifikası var. Bana verildi. ”Veya EPC olmadığının beyan edilmesi durumunda; “I / Biz, Kira Performans Sözleşmesi işleminin Enerji Performans Sertifikasına sahip olmadan satışını / açıklamasını kabul ediyoruz.”

Türkiye'de mülk satın alırken Enerji Performans Sertifikası nerede ve nasıl alınır ? Sertifikayı kim vermeye yetkilidir? Tüm soruların cevaplarına aşağıdaki haberlerden ulaşabilirsiniz.

EPC'yi Verme Yetkisi Kimdir?

TMMOB'a bağlı ilgili meslek odası tarafından verilen eğitimi başarıyla tamamlayan personele sahip gerçek veya tüzel kişiler için, Enerji Performans Sertifikası ile Bağımsız Danışmanlık ve Mühendislik Sertifikası (SMM) Hizmetlerinin hazırlanması adına, EPC'yi yayınlamaya yetkili kurumlardır. EPC sunmaya yetkili Şirketleri, tüzel kişileri ve bireysel uzmanları görüntüleyin. 

Mevcut binalar için, EPC uzman kadrosuna sahip olan ve bina kategorisinde 5627 sayılı Kanun kapsamında yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketleri EPC ihraç etmeye yetkilidir. Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketlerini (EVD) Görüntüleyin

Yeni Bir Düzenleme: Enerji Kimlik Belgesi

EPC için Hangi Belgeler Gerekli?

• Mimari Proje
• Isı Yalıtım Projesi
• Elektrik Projesi
• Mekanik Tesisat Projesi (Isıtma, Soğutma, Havalandırma)

EPC Alma Zorunluluğu Olmayan Binalar ve Yapılar

• Toplam inşaat alanı 1000 m²'den az olan bitişik alan dışındaki binalar,
• Toplam kullanım alanı 50 m²'den az olan binalar ,
• Seralar ve işyerleri,
• Sanayi alanlarında üretim faaliyetlerini yürüten binalar,
• Planlı binalar 2 yıldan az kullanım süresi,
• Koyun kalemi, ahır, depolar, mühimmat depoları ve depolar gibi ısıtılması veya soğutulması gerekmeyen bireysel binalar,
• Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kurumlar, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Enerji Performans Sertifikası (EPC) alacak bina ve yapılar kapsamı dışındadır.

Geçerlilik Süresi ve EPC'nin Sınıflandırılması

EPC'nin geçerlilik süresi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıldır.

EPC 7 kategoriden oluşmaktadır. A'dan G'ye sınıflandırılan belgede, A Sınıfı en verimli seviyeyi belirtir; G Sınıfı en düşük verimli seviyeyi gösterir. Yeni binalar EPC'deki en düşük C sınıfına sahip olmalıdır.

Türkiye'de Gayrimenkul Satın Alma Hakkında Daha Fazla Bilgi

• Türkiye'de Mülk Satın Almak: Türk hükümeti yabancılar için satın alma sürecini olabildiğince basitleştirmiştir. Sizin için Türkiye'de mülk satın alma süreci hakkında yazdık.

• Türkiye'de Mülk Satın Alma: Yabancılar için, Türkiye'deki mülk satın alma süreci zor görünebilir, ancak Antalya Homes ile Türk gayrimenkulüne yatırım yapmayı seçtiğinizde, süreç sorunsuz ve kolay olacaktır. Mülk satın alma adımları hakkında ayrıntılı bilgileri okuyun.

• Türkiye'de Mülk Alırken Giderler: Diğer ülkelerin aksine, Türkiye'de mülk satın alırken giderler düşüktür ve yabancılar cebinde ne kadar para tutabileceklerinden mutlu olurlar.

• Gayrimenkul Değerleme | Türkiye'de Fizibilite Raporu ile Proje Değerleme: Yurtdışı emlak satışları için zorunlu olan değerleme raporu hakkında yazdık.

 

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller emlakkursu.com.tr 'ye aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz. 

Enerji Performans Sertifikası Gerekliliği Mülk Satın Alırken Enerji Performans Sertifikası Zorunluluğu EPC'yi Verme Yetkisi Kimdir? EPC için Hangi Belgeler Gerekli? EPC Alma Zorunluluğu Olmayan Binalar
Sahibinebak.com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?