Arsanın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir? İnternetten İmar Durumu Nasıl Sorgulanır?

Yatırım veya başka bir amaçla arsa satın aldığınızda imar durumu önemlidir. Peki sahibi olmadığımız arsanın imar durumunu nasıl öğrenebiliriz?

Arsanın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir? İnternetten İmar Durumu Nasıl Sorgulanır?

ARSADA İMARIN ÖNEMİ

Bireyler yaşamlarının ilerleyen süreçlerinde satmak veya bina yapmak için arsa satın almak isterler. Ancak ileride üzerinde bir bina yükselecek olan arsanın imar durumu oldukça mühimdir.

Zira bir arsada bina inşa edilmek istendiğinde alınacak izinler kapsamında arsanın imarlı olması gerekir. Aksi takdirde imar izni olmayan bir arsa üzerinde bina inşa edilemez. İnşa edilse bile bu yapılar ‘kaçak’ olarak ifade edilen yapılardan bir tanesi olur.

Peki, ileride üzerinde bina inşa edeceğiniz arsa satın alırken imar durumu öğrenme işlemlerini nasıl gerçekleştirirsiniz?

ARSA İMAR DURUMU BELGESİ NEDİR?

İmar hakkına sahip arsaların imar durumu belgesi olarak anılan belgeleri bulunur. Bu belgelerin üzerinde arsanın ne kadarlık kısmına bina inşa edebileceğiniz, binanın kaç katlı olabileceği, arsa üzerinde ne tür bir bina inşa edilebileceği ve ifraz şartları yazılıdır.

Bu belge üzerindeki şartların dışına çıkılmaması gerekir.

Arsa satın alırken imar durumu öğrenmek için başvuracağınız en sağlıklı yöntem imar durumu belgesini almak olacaktır. Peki, bu belge nasıl alınır?

İmar durumu belgesi almak için arsanın bağlı bulunduğu belediyeye başvurmanız gerekir. Belediye çatısı altında bulunan ilgili birimler arsanın imar durumu ile ilgili bilgi vererek sizi yönlendirir.

Bu sayede henüz yatırım yapmadan arsanın yatırımınıza değer olup olmadığına karar verebilirsiniz.

ARSA İMAR DURUMU BELGESİ NASIL ALINIR?

İmar araştırması yaparken mutlaka almanız gereken bir belge olan arsa imar durumu belgesini edinmek için ilgili belediyeye dilekçe ile başvurmanız şarttır. Ancak kural olarak belediyeler her talep eden kişiye bir arsanın imar durum belgesini vermez.

Burada karşılaşacağınız bu zorluğu aşmak için satın almak istediğiniz arsanın sahibinden destek isteyebilirsiniz. Arsa imar durumunu almaya yetkili olan arsa sahibi dilekçe ile belgeyi alarak size sunabilir. Böylece arsanın durumu ile ilgili kesin bilgilere ulaşmış olursunuz.

İNTERNETTEN İMAR DURUMU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte arsa satın alırken imar durumu öğrenme oldukça basit bir hal almıştır. İmar konusunda internetten sunulan hizmetlerin her belediye için geçerli olmadığı bilinse de çoğu büyük belediye e-imar sorgulama hizmetleri ile satın alınmak istenen arsanın durumu hakkında bilgiler sunar.

İnternet üzerinden sorgulama yaparken hem arsanın adres bilgilerinin hem de ada parsel gibi bilgilerinin bilinmesi şarttır. Zira sorgulama sırasında bu bilgileri girmeniz istenecektir.

İMAR DURUMU BİLİNMEDEN ARSA ALINIRSA...

Arsa satın alırken imar durumunu öğrenmemeniz durumunda imar izni olmayan bir arsaya yatırım yapmış olabilirsiniz. Burada hem yatırımınız hem de hayalleriniz suya düşebilir. Bu nedenle arsa imar durumu sorgulaması yapmadan kesinlikle arsa satın almamalısınız.

ARSANIN GERÇEK DEĞERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Güvenli bir arsa yatırımı yapmak ve bu yatırımı korumak için satın alacağınız arsanın yasal durumunu ve gerçek piyasa değerini öğrenmek oldukça önemlidir.

Bu ise arsa ekspertiz raporu ile mümkündür. Bir arsa değerleme raporu talep ettiğinizde lisanslı değerleme uzmanları arsayı yerinde inceler ve arsanın bağlı bulunduğu ilgili belediye ile tapuda imar durumu dahil tüm yasal durumunu tespit eder.

Akabinde arsanın yasal durumu ve piyasa değeri size rapor olarak sunulur. Siz de bu bilgiler doğrultusunda hem yatırımınızı hem de hayallerinizi koruyabilirsiniz.

Arsa imar durumu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?