Reddi Miras Durumunda Emekli Maaşı da Kesilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babam Bağkur emeklisi, ancak ağır hasta ve yatağa bağlı yaşam savaşı veriyor. Sağlıklıyken bayağı borçlanmış, muhtelif alacaklıları var. Babamın vefatı durumunda, benim ondan kaynaklanacak SGK gelirim olabilecek

Reddi Miras Durumunda Emekli Maaşı da Kesilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Babam Bağkur emeklisi, ancak ağır hasta ve yatağa bağlı yaşam savaşı veriyor. Sağlıklıyken bayağı borçlanmış, muhtelif alacaklıları var. Babamın vefatı durumunda, benim ondan kaynaklanacak SGK gelirim olabilecek. Borçları nedeniyle mirası reddetmem gerekebilir. Böyle bir durumda bana bağlanacak maaşı da reddetmiş olacak mıyım? Buna bir zarar gelecek mi?" sorusunu cevapladı.

Mirasın reddi hali, vefat eden kişinin aktif veya pasif terekesinden tasarruf etme imkanını bertaraf eder. Yani ölenin malvarlığından yararlanılmadığı, ondan hisse sahibi olunmadığı gibi borçlarından da sorumlu tutulunmaz.

Bu halde alacaklılar, yasal mirasçı olunmasına karşın, mirası reddeden kişiye başvuruda bulunamaz, alacak talep edemez. Peki, okuyucumun durumunda bulunanlar; mirası reddetmeleri halinde, borçlardan kurtulmalarının dışında, babalarından bağlanacak dul veya yetim maaşını da kaybetmiş olurlar mı?

Dikkat edilirse mahrum kalınacak olan, vefat edenin malvarlığı. Aynı zamanda borçları ile ilgili sorumluluktan kurtulma hali. Oysa bir kimsenin vefatı nedeniyle ona bağlanacak maaş, ölenin mirası değildir. Yani ölenin malvarlığı arasında bulunan varlık değildir. Kanuni bir haktır.

Bu nedenle mirasın reddi, SGK tarafından bağlanacak maaşın da reddi anlamına gelmez. Dolayısıyla bu hak kullanılır ve yasal olarak hak kazanılmışsa, maaş da bağlanır.

Okuyucum da babasının vefatı durumunda, üç ay içinde mirası reddetmek için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurabilir. Mirasın reddinin tescilini talep edebilir. Bu durum kendisine bağlanacak maaşa engel oluşturmaz.

emekli Reddi Miras bağkur mirasçı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?