Toplumun Emlakçıya ve Sektöre Bakış Açısı

Toplumdaki birey ve ihtiyaç sahibi kurum ve kimliklerin emlakçıya ve sektöre bakış açısı rasyonel değildir.Bu

Toplumun Emlakçıya ve Sektöre Bakış Açısı

noktada emlakçı gerek donanım gerekse teşhizaç noktasında hazır bulundurmalıdır.Meslek etiği açısından emlak danışmanlığı hizmetleri kurum kamu kurumları arasında belii bir yasal mevzuat içerisinde ilerlmektedir.

 

Fiziki yapı ile ilgili kurallar İş yerinin açılması ve işletilmesi için zorunlu olan her türlü izin, ruhsat vb. belge alınmış olmalı ve bu belgeler iş yerinde kolay görülebilecek bir yere asılmalıdır. İş yeri, kat mülkiyeti kanununun belirlediği bağımsız bölüm niteliklerine sahip en az 30 m2 ‘lik bir bölüm olmalı; iş yerinde bir idari büro ve bir toplantı odası olmak üzere iki bölüm ile müşterek ve münferit kullanma özelliğinde TS 8357’ye uygun tuvalet (WC) - lavabo bulunmalıdır. Ancak iş hanı, iş merkezi, pasaj vb. yerlerde ortak kullanıma ayrılmış yeter sayıda tuvalet (WC) – lavabo var ise bu iş yerlerinde tuvalet (WC) - lavabo şartı aranmaz. İş yerinde içme ve kullanma suyu TS 266’ya uygun olmalıdır. İş yerinde hizmetin nitelik ve yoğunluğuna uygun miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk vb. malzeme bulunmalıdır. İş yeri, işin yürütülebilmesi ve alım – satım, kiralama vb. işlemlerin öngörülen formattaki veri tabanına kayıt edilebilmesi için gerekli donanıma sahip olmalıdır. Bu donanımlar; iş yeri içinde dışarıdan görülebilecek şekilde yerleştirilmiş ilan tahtaları, panolar ile telefon, faks ve tercihen evrak kopyalama makinesi, bilgisayar, yazıcı, internet site ve adresi, kamera vb. araç gereçlerdir.

İş yerinde; tek veya bir grup bina veya arsa için işin niteliğine göre arsa/bina/konut tanıtma levhası, vaziyet planı, resim, fotoğraf bulunmalı ve tercihen tanıtımı yapılacak emlak iki veya üç boyutlu görüntü ihtiva eden çizim, broşür ve maketler kullanılarak doğrudan veya bilgisayar vb. görüntü sistemleri ile teşhir edilmelidir. İş yerinde hizmetin yürütülmesinde kullanılmak üzere, müşterilerin de yararlanabileceği bir taşıt bulunmalı veya kiralanmış olmalıdır.

Emlak müşaviri faaliyet alanı Emlak müşaviri faaliyet alanına giren iş ve işlemler genel olarak aşağıdaki şekildedir: Gayrımenkul / taşınmaz reklamı veya aracılık hizmetleri kapsamında; - Her türlü taşınmaz mülkiyeti devir işlemleri (alım - satım, trampa, hibe, taşınmaz satış vaadi vb.) - Taşınmaz kullanımının devri işlemleri (kira ve hasılat kirası vb.) - Kampanyalı olanlarda dahil olmak üzere tanıtıcı reklam ve diğer tanıtım yolları ile topluca pazarlama işlemleri vb. faaliyetlerin yerine getirilmesi.

 

Toplumun Emlakçıya ve Sektöre Bakış Açısı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Emlakçılık belgesi alma şartları!
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?
Kira Gelirlerinde Gerçek Gider Yönteminde İndirilecek Giderler Nelerdir?